Νέος Προγραμματισμός ενδοσχολικών εξετάσεων σε Γυμνάσια και Λύκεια

Φέτος θα έχουμε επιμήκυνση του διδακτικού έτους κατά δύο εβδομάδες. Τα μαθήματα θα τελειώσουν αργότερα οι ημερομηνίες διεξαγωγής των Πανελληνίων όμως δεν θα μετακινηθούν. Αυτό όμως που θα αλλάξει, είναι οι ημερομηνίες των ενδοσχολικών εξετάσεων.

Οι απολυτήριες εξετάσεις της Α΄ και Β΄ Λυκείου θα διεξαχθούν παράλληλα με τις Πανελλήνιες, κατά τις κενές ημέρες. Οι Πανελλήνιες 2018 θα διεξαχθούν στις αρχές Ιουνίου και αφού πρώτα ολοκληρωθούν οι ενδοσχολικές εξετάσεις, ώστε να καλυφθούν και οι ανάγκες παρουσίας καθηγητών για την επιτήρηση των εξεταζόμενων.

Να θυμίσουμε μάλιστα ότι πέρυσι τα μαθήματα Γυμνασίου διήρκησαν μέχρι τέλος Μαΐου και η εκκίνηση των προαγωγικών εξετάσεων τοποθετήθηκε στην 1η Ιουνίου.

Πηγή: www.cityportal.gr