10 Αλλαγές στις Πανελλαδικές: Οι παγίδες και τα "μπόνους"

Νέα δεδομένα για πάνω από 100.000 υποψηφίους φέρνει φέτος το νέο εξεταστικό σύστημα που θα εγκαινιαστεί φέτος από τους μαθητές της Γ΄Λυκείου, οι οποίοι θα κληθούν να λύσουν τη σπαζοκεφαλιά του νέου συστήματος πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και να εισαχθούν στις σχολές της αρεσκείας τους.

Την ίδια ώρα απόφοιτοι προηγούμενων ετών, που έχουν επιλέξει να εξεταστούν σε 6 ή 7 μαθήματα - δηλαδή με το παλιό σύστημα- έμαθαν πριν από λίγες ημέρες ότι θα διεκδικήσουν ξεχωριστό αριθμό θέσεων, ο οποίος θα καθοριστεί το προσεχές διάστημα.

Όσον αφορά τους μαθητές την Γ΄τάξης, πέφτουν απευθείας στα δύσκολα καθώς θα έρθουν αντιμέτωποι με ένα νέο σύστημα με λιγότερα εξεταζόμενα μαθήματα, αναδιάταξη των τμημάτων στα επιστημονικά πεδία αλλά και αλλαγές στα μαθήματα αυξημένης βαρύτητας, τα οποία εξασφαλίζουν σε μεγάλο βαθμό την εισαγωγή στα τμήματ των πανεπιστημίων και ΤΕΙ.

Οι δέκα αλλαγές στις εξετάσεις και στο μηχανογραφικό

1. Υπάρχουν 13 κοινά τμήματα (12 σε πανεπιστήμια και 1 σε ΤΕΙ) σε όλα τα επιστημονικά Πεδία. Αφορούν κυρίως τμήματα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Τεχνών Ήχου και Εικόνας, Μουσικών Σπουδών, Λαϊκής Παραδοσιακής Μουσικής, Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης, Κινηματογράφου, Μεθοδολογίας, Ισtoρίας και Θεωρίας Επιστήμης.

2. Υπάρχουν 36 κοινά τμήματα σε δύο διαφορετικά Επιστημονικά Πεδία τα οποία αφορούν μεταξύ άλλων σχολές Βιολογίας, Τεχνολόγων Γεωπόνων, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών κ.ά.

3. Έχει δημιουργηθεί για πρώτη φορά ξεχωριστό πεδίο για τις Επιστήμες της Εκπαίδευσης, όπου οι υποψήφιοι μπορούν να επιλέξουν μεταξύ 21 αμιγώς Παιδαγωγικών τμημάτων και σχολών Προσχολικής Αγωγής και άλλα 12 τμήματα τα οποία έχουν σχέση με την Εκπαίδευσης και τα οποία είναι ενταγμένα και στα υπόλοιπα πεδία.

4. Όσοι επιλέξουν τα τμήματα του 4ου πεδίου, που μέχρι πρότινος ήταν ενταγμένα στο 1ο πεδίο Ανθρωπιστικών Σπουδών, θα έχουν ως μαθήματα αυξημένης βαρύτητας τη Νεοελληνική Γλώσσα και τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας και όχι τα Αρχαία και την Ιστορία που ίσχυε μέχρι σήμερα.

5. Υποβαθμίζεται το μάθημα επιλογής όλων των κατευθύνσεων Αρχές Οικονομικής Θεωρίας για την εισαγωγή στα Οικονομικά τμήματα του 5ου πεδίου, καθώς από τη φετινή χρονιά 1ο μάθημα αυξημένης βαρύτητας με συντελεστή 1,3 θα είναι τα Μαθηματικά Προσανατολισμού και δεύτερο μάθημα βαρύτητας με συντελεστή 0,7 (μέχρι πέρυσι είχε συντελεστή 1,3) οι Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.

6. Η Σχολή Αστυφυλάκων και η Σχολή Αξιωματικών της ΕΛ.ΑΣ. εντάσσονται πλέον σε 3 Επιστημονικά Πεδία (1ο, 2ο και 5ο), ενώ μέχρι και πέρυσι οι υποψήφιοι μπορούσαν να τις επιλάξουν μόνο από το 5ο πεδίο.

7. Για πρώτη φορά, οι σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών μπαίνουν στο μηχανογραφικό σε τρία διαφορετικά ΕΠ (1ο, 2ο και 5ο).

8. Στις Στρατιωτικές, στο 2ο ΕΠ εντάσσονται από φέτος 13 σχολές, καθώς έχουν προστεθεί 4 σε σχέση με το περσινό μηχανογραφικό. Πρόκειται για τη Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΤΥΑ), η οποία ήταν ενταγμένη στο 4ο πεδίο, Υπαξιωματικών Διοικ. Αεροπορίας (ΣΥΔ) η οποία ήταν στο 5ο πεδίο, Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ) και Ικάρων (ελεγκτές αεράμυνας). Στο 5ο πεδίο περιλαμβάνεται από φέτος μόνο το Οικονομικό (ΣΣΑΣ) Θεσσαλονίκης. Η κατανομή των Στρατιωτικών Σχολών στο 1ο και 3ο πεδίο παραμένει αμετάβλητη.

9. Μεταξύ του περσινού και του φετινού εξεταστικού συστήματος μπορούν να επιλεγούν υποψήφιοι παλαιότερων ετών.

10. Τις θέσεις που αντιστοιχούν στην κατηγορία του 10% (δηλαδή υποβολή μηχανογραφικού χωρίς τις εξετάσεις) μπορούν να διεκδικήσουν για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος, οι υποψήφιοι των δύο τελευταίων ετών (2014 και 2015)

Πηγή: www.eduadvisor.gr